Afyon Peyzaj İşleri
Atatürk Bulvarı İzmir İstasyon Caddesi No:58/A Merkez / Afyon
0 272 214 0009 - 0 539 524 43 14
Pzt-Pzr: 07:00 - 19:00

Bitki Temini

Bitki Temini Peyzaj uygulama çalışmalarında kullanılacak tüm bitkisel metaryelin temin edilmesi ve uygulama sonrasında da kullanılan bitkilerin garantisi sağlanmaktadır. Tercih edilen tüm bitki türlerinde istenilen boyut, form ve şekil olarak maksimum gelişime uğramış sağlıklı ve yetişkin bitki türlerinin teminini sağlamaktayız.

Bitki Dikimi ve Bitki Bakımı

Peyzaj proje çalışmalarında en önemli düzenleme materyalini bitkiler oluşturur. Peyzaj uygulamalarında kullanılan tüm bitkilerin alana ekim veya dikimi yapılır fakat uygulamalarda ağırlıklı olarak bitkilerin dikimi yoluna gidilir. Plantasyon çalışmalarında dikimin kullanımı ekime göre daha avantajlıdır.

Bir dikimin başarıya ulaşmasında türün doğru seçilmesi dışında diğer önemli koşullar ise şunlardır:

a.) Toprak Koşulları:

Dikilen fidanların gelişmesinde toprak en etkili faktördür. Bitkinin beslenme gücü, su, hava oranı

ve köklerinin gelişmesi büyük ölçüde toprak türüne bağlıdır.

b.) Fidan Materyalinin Seçimi:

Dikimde kullanılacak fidanlar, dikimin başarısı ve gelişimi üzerinde oldukça etkilidir; bu nedenle iyi

nitelikli fidanların seçiminde şu özelliklere dikkat edilmelidir:

Fidan çeşidi, yaşı ve boyunun koşullara uygun olması
Kök, sürgün ve tepe durumunun dengeli olması
Kalite sınıflandırılması yapılmışsa iyi kalite sınıfına giren fidanlar seçilmiş olması
Bitkilendirmede ufak boylu fidanların kullanılmasının düşük maliyet ve taşıma kolaylığı gibi avantajları vardır; ancak az gelişme, yaz kuraklığından daha fazla zarar görme gibi dezavantajları da vardır. İbreli ağaçlarda toprak üstü boyu büyük olan fidanlar değil, toprak üstü ve altı organları arasında dengeli olanlar seçilmelidir. Koşullar kurak ve diğer farklı durumlara doğru yöneldikçe kök ağırlığı fazla olan fidanlar seçilmelidir.

c.) Dikim öncesi hazırlık:

Bitkilendirme çalışmalarında ne kadar nitelikli fidanlar kullanılırsa kullanılsın eğer fidanların sökümü, depolanması ve nakilleri sırasında dikkat edilmezse dikim başarısızlıkla sonuçlanır. Gömü (fidanlarda hendekleme): Dikilecek fidanların sökümden dikime kadar muhafaza edilmeleri çok önemlidir; dikim çalışmaları 3-4 günden fazla gecikirse fidanların serin ve gölge bir yerde kazılan hendeklerde gevşetilmiş demetler halinde bekletilmesi gerekir. Yapılan bu işleme gömü denir. Gömü yeri, dikim alanının yakınında, rüzgâr ve güneşe karşı korunaklı, hafif ve süzek toprağa sahip olmalıdır. Fidanların gömüye alınmasındaki amaç, geçici olarak nemli toprak içinde bulundurarak köklerin kurumasını önlemektir.

d.) Fidan Nakli:

Fidanlar sonbahar ve ilkbaharda dikim sahalarına taşınır. Fidanlar köklerinin kurumaması ve zarar

görmemesi için dikim alanlarına ambalajlı olarak taşınmalıdır.